• Marián Lejava
  • Milan Paľa
  • Štátny komorný orchester Žilina

Štátny komorný orchester Žilina

nedeľa 1. 10. o 19:30 h
Stĺpová sieň Slovenskej filharmónie

Vážení návštevníci,
dovoľujeme si Vám oznámiť, že koncert festivalu BHS – Štátny komorný orchester Žilina bol  presunutý do Stĺpovej siene Slovenskej filharmónie

Zakúpené vstupenky ostávajú v platnosti.

ÚČINKUJÚ

Štátny komorný orchester Žilina
Marián Lejava – dirigent
Milan Paľa – husle

PROGRAM

Ilja Zeljenka – Sarkazmy pre orchester
Ján Zimmer – Koncert pre husle a orchester, op. 15
Georges Bizet – Symfónia C dur

VSTUPNÉ   20  €      VSTUPENKY

Ján Zimmer, talentovaný študent Eugena Suchoňa, upadol po svojej predčasnej smrti v roku 1993 do nezaslúženého zabudnutia. Jeho husľový koncert, op.15 z roku 1956 (v slovenskej tvorbe prvý vo svojom žánri) nám v podaní excelentného sólistu Milana Paľu aj po desaťročiach umožní nazrieť do Zimmerovej fascinujúcej skladateľskej dielne.
Koncert otvorí dielo Ilju Zeljenku skomponované v poslednom roku skladateľovho života a venované žilinskému komornému orchestru. Ešte pred skončením štúdia na parížskom konzervatóriu napísal Bizet Symfóniu C dur. Bolo to v roku 1855, no až do roku 1935 dielo považovali za stratené. Skladba sedemnásťročného mladíka strháva temperamentom, sviežou francúzskou melodikou i humorom a v romantickom Adagiu s prekrásnym hobojovým sólom. Už aj v tomto diele začujeme známe odkazy na budúcu operu Carmen. Program s ŠKO naštuduje Marián Lejava, dirigent, ktorý sa v slovenskom repertoári skvele orientuje a pravidelne ho rozširuje o nové opusy aj ako hudobný skladateľ.

Denný bulletin na stiahnutie [PDF]

Marián Lejava

Marián Lejava

Milan Paľa

Milan Paľa, foto Julian Veverica

Štátny komorný orchester Žilina

Kategória: Program 2023
otvoriť