• Petrohradská filharmónia
  • Petrohradská filharmónia
  • Petrohradská filharmónia

Petrohradská filharmónia

streda 10. 10. o 19:30 h
Koncertná sieň Slovenskej filharmónie

ÚČINKUJÚ

Petrohradská filharmónia
Jurij Temirkanov – dirigent
Yefim Bronfman – klavír

PROGRAM

Nikolaj Rimskij-Korsakov – Symfonické obrazy z opery Legenda o neviditeľnom meste Kiteži a panne Fevronii (upr. Maximilian Steinberg)
Sergej Prokofiev – Koncert pre klavír a orchester č. 2 g mol, op. 16
Piotr Iľjič Čajkovskij – Symfónia č. 6 h mol, op. 74 Patetická

VSTUPNÉ:  38, 34, 30 €     VSTUPENKY

Skladateľ – rozprávkar: Nikolaj Rimskij Korsakov. V centre jeho pozornosti stála opera. Korsakov sa vo svojich scénických dielach snažil akcentovať nezávislosť ruských skladateľov od západnej tradície nielen etnicky podfarbenou hudbou, ale aj námetmi. Sergej Prokofiev je v Klavírnom koncerte č. 2 neuveriteľne konkrétny a nekompromisný pri hľadaní výrazu sveta začiatku 20. storočia, čoho výsledkom je inklinácia k experimentom, avantgarde a zvukovej prieraznosti. Úplným opakom je Symfónia č. 6 Piotra Iľjiča Čajkovského: strata ilúzií, gestá na rozlúčku ovládajú túto nevšedne tragickú hudbu, ktorá sa v závere bezmocne rozplýva v bezútešných synkopách na basovom tóne h… V korešpondencii sa však Čajkovskij zdôveril, že do nijakej inej skladby nevložil toľko lásky a zápalu a že ju považuje za najlepšie dielo, aké v živote skomponoval.

 „Zázrak digitálnej zručnosti, romantický sentiment, bravúra.“ Príďte si vypočuť Prokofievov Klavírny koncert č. 2 aj v podaní mimoriadne citlivého umelca Yefima Bronfmana, ktorý sa slovenskému publiku predstaví po prvý raz; Petrohradská filharmónia je na BHS hosťom po niekoľkých desaťročiach (1967, 1974) pod taktovkou legendárneho JurijaTemirkanova.

20181010-jurij-temirkanov-2a 20181010-yefim-bronfman-1 20181010-petersburg-philharmonic

Kategória: Program 2018
otvoriť