• Gianluigi Gelmetti
  • Monte Carlo Philharmonic Orchestra
  • Andrey Yaroshinsky
  • Mirco Palazzi
  • Cinzia Forte, soprán
  • Laura Polverelli, mezzosoprán
  • Celso Albelo, tenor

Filharmonický orchester Monte Carlo

Utorok 29.9.
19.30 Koncertná sieň Slovenskej filharmónie

Filharmonický orchester Monte Carlo
Slovenský filharmonický zbor
Gianluigi Gelmetti – dirigent
Jozef Chabroň – zbormajster
Andrey Yaroshinsky – klavír
Cinzia Forte – soprán, Laura Polverelli – mezzosoprán
Celso Albelo – tenor, Mirco Palazzi – bas

Wolfgang Amadeus Mozart – Koncert pre klavír a orchester č. 21 C dur KV 467
Gioacchino Rossini – Stabat mater

Vstupné: 30, 26, 22 €     Vstupenky

Mozart postupoval v žánri klavírneho koncertu s obrovskou sebaistotou a cieľavedomosťou. Reagoval na technologické reformy, týkajúce sa kladivkového nástroja a postupne prekonával silný vplyv napríklad Carla Philippa Emanuela Bacha. V strednej časti Klavírneho koncertu C dur dokonca anticipuje harmonickými delikatesami Chopina, či Debussyho. Mozarta uvedie mladý ruský klavírny virtuóz Andrey Yaroshinsky, ktorý si v Bratislave už našiel svoje publikum.
Rossini bol mozartovským typom skladateľa; komponoval bez akýchkoľvek tvorivých peripetií, bol flexibilný a pohotový. Stabat mater je napriek Rossiniho pragmatizmu dielom s veľkou dávkou emočného záberu a duchovného ponoru a na BHS zaznie v medzinárodnom francúzsko-taliansko-španielsko-slovenskom obsadení. Turné orchestra z Monte Carlo je pod patronátom Kniežaťa Alberta a pod vedením renomovaného majstra taktovky, ktorý okrem iných ocenení bol magazínom Opernwelt menovaný v roku 2003 za „Najlepšieho dirigenta roka“.

Gianluigi GelmettiMonte Carlo Philharmonic OrchestraAndrey YaroshinskyCinzia Forte, sopránLaura Polverelli, mezzosopránCelso Albelo, tenorMirco Palazzi

Kategória: Program 2015
otvoriť