• Konzerthausorchester Berlin
  • Konzerthausorchester Berlin

    Kristóf Baráti Photo: Marco Borggreve

  • Konzerthausorchester Berlin

Konzerthausorchester Berlin

štvrtok 8. 10. o 19:30 h
Koncertná sieň Slovenskej filharmónie

KONCERT ZRUŠENÝ

pre viac informácií kliknite tu:

ÚČINKUJÚ

Konzerthausorchester Berlin
Juraj Valčuha – dirigent
Kristóf Baráti – husle

PROGRAM

Franz Schreker – Intermezzo pre sláčikový orchester, op. 8
Erich Wolfgang Korngold – Koncert pre husle D dur, op. 35
Ludwig van Beethoven – Symfónia č. 3 Es dur, op. 55 Eroica

VSTUPNÉ:  40, 36, 32 €     VSTUPENKY

V živej pamäti máme vystúpenie Konzerthausorchestra Berlin na BHS spred piatich rokov, keď toto znamenité teleso pod taktovkou Andreya Boreyka strhujúcim spôsobom prednieslo 5. symfóniu Gustava Mahlera.
V sezóne 2020/2021 si rezidencia orchestra – Konzerthaus – pripomenie rušné kapitoly zo svojej 200-ročnej histórie. Aktuálna sezóna orchestra sa preto nesie v znamení motta „Alles bleibt anders“„Všetko zostáva inak“, ktoré inšpiruje aj umelcov k zamysleniu sa nad poslaním a smerovaním klasickej hudby… Orchester tentoraz prichádza so svojím stálym hosťujúcim dirigentom, ktorý sa k telesu permanentne vracia od sezóny 2017/2018 – naším prominentným svetobežníkom Jurajom Valčuhom. Sólistom koncertu je víťaz prestížnej medzinárodnej súťaže Kráľovnej Alžbety v Bruseli, maďarský huslista Kristóf Baráti. Umelec je stále viac uznávaný vo svete ako hudobník obdivuhodnej kvality s expresívnym výrazom i poéziou interpretácie. Zážitok z jeho hry umocní zvukovosť výnimočného nástroja z roku 1703 Stradivarius „Lady Harmsworth“.
Intermezzo pre sláčikový orchester, op. 8 z roku 1901 je prvou úspešnou orchestrálnou skladbou Franza Schrekera, rakúskeho hudobného expresionistu z prvej polovice 20. storočia, ktorý sa v Berlíne po nástupe nacistického režimu dostal pod narastajúci politický tlak, čo sa mu stalo osudným – v marci 1934 podľahol mozgovej mŕtvici. Brnenský rodák Erich Wolfgang Korngold, úspešný hollywoodsky autor filmových hudieb, napísal svoj Husľový koncert v roku 1945 a venoval ho Mahlerovej vdove Alme. Prvým interpretom diela bol v roku 1947 legendárny husľový virtuóz Jasha Heifetz. Na záver koncertu zaznie Beethovenova Eroica, komponovaná v rokoch 1803 – 1804, ktorá patrí medzi skladateľove najznámejšie symfónie.

Juraj ValčuhaKristóf BarátiKonzerthausorchester Berlin

 

Kategória: Program 2020
otvoriť