Nedeľa 4.10.
Koncertná sieň Slovenskej filharmónie
19.30 Klavírny recitál: Alexander Gindin
Piotr Iľjič Čajkovskij (1840-1893)
Dumka c mol, op. 59
Michail Ivanovič Glinka (1804-1857) / Milij Balakirev (1837-1910)
Žart
Anatolij Konstantinovič Liadov (1855-1914)
Barkarola Fis dur, op. 44
Piotr Iľjič Čajkovskij / Sergej Rachmaninov (1873-1943)
Uspávanka, op. 16 č. 1
Modest Petrovič Musorgskij (1839-1881) / Sergej Rachmaninov
Hopak z opery Soročinský jarmok
Nikolaj Rimskij-Korsakov (1844-1908) / Sergej Rachmaninov
Let čmeliaka z opery Rozprávka o cárovi Saltánovi
Sergej Prokofiev (1891-1953) / transkr. Tatiana Nikolajeva (1924-1993)
Suita Peter a vlk, op. 67
Peter
Vtáčik
Kačka
Mačka
Starý otec
Vlk
Triumfálny sprievod
Alexander Skriabin (1872-1915)
24 prelúdií, op. 11 / výber 12 prelúdií
Sergej Rachmaninov
Moments musicaux, op. 16
Andantino
Allegretto
Andante cantabile
Presto
Adagio sostenuto
Maestoso
Vstupné: 25, 20, 16 € Vstupenky
Alexander Gindinpatrí ku klaviristom uznávaným odbornou kritikou i milovníkmi hudby ako jeden z najtalentovanejších a najoriginálnejších interpretov súčasnosti. Pôvodom z Moskvy, ešte pred vstupom na Konzervatórium roku 1994, ako sedemnásťročný sa stal najmladším víťazom Medzinárodnej klavírnej súťaže Čajkovského v Moskve. Ocenenie prispelo k vzostupu umelcovej kariéry. V roku 1999 získal druhú cenu na Medzinárodnej súťaži Kráľovnej Alžbety v Bruseli. V roku 2007 sa stal víťazom Medzinárodnej klavírnej súťaže v Clevelande a získal pozvanie na päťdesiat koncertov v USA. Podľa kritikov „očaril publikum vysokou úrovňou svojho majstrovstva tak, že každé jeho vystúpenie sa stáva nezabudnuteľným“ (Art and Life). V júli 2010 Alexander Gindin získal prvú cenu na Medzinárodnej klavírnej súťaži v Santa Catarina (Florianópolis, Brazília). V roku 2001 nahral pre spoločnosť Ondine originálnu verziu Rachmaninovho Klavírneho koncertu č.1 a č.4 s Helsinskou filharmóniou pod taktovkou Vladimira Ashkenazyho.
Alexander Gindin je často pozývaný ako člen porôt klavírnych súťaží ako Nutcracker Young Performers´International TV Competition (2004, 2006, 2009 a 2011), Prvá ruská hudobná súťaž (Moskva 2010) a Medzinárodná klavírna súťaž v Clevelande (USA 2011). Od roku 2006 pôsobí ako umelecký riaditeľ vlastného koncertného cyklu v renomovanej Svetlanovovej koncertnej sále Moskovského medzinárodného domu hudby, kde uviedol nekonvenčné programy ako klavírny recitál pre štyri klavíry, duo klavír a organ, americká hudba pre dva klavíry. V tom istom roku sa zúčastnil na prestížnom Festivale v Osake, kde realizoval sériu koncertov s Tokijský, symfonickým orchestrom a predstavil sa v Suntory Hall. Alexander Gindin pôsobí aj ako medzinárodný umelecký koordinátor Švédskeho kráľovského festivalu a umelecký riaditeľ a dirigent súboru Ensemble of Soloist „Hermitage“ a Mládežníckeho symfonického orchestra v Kaluge.
V ostatných rokoch umelec koncertoval v Rusku a zahraničí s významnými ruskými a zahraničnýmiorchestrami ako Veľký Čajkovského symfonický orchester, Národná ruská filharmónia, Ruský národný orchester, Svetlanovov štátny akademický symfonický orchester, Moskovskí virtuózi, Komorný orchester St. Petersburg, Orchestre de Paris, Belgický národný orchester, Deutsches Symphonie-Orchester Berlin, Salzburg Camerata, Rotterdamský symfonický orchester, filharmónie v Londýne, Helsinkách, Luxembursku, Liège, Freiburg, Monte Carlo a Mníchov, Japonský symfonický orchester, Nová japonská filharmónia a Philharmonic Kansai. Účinkoval s renomovanými dirigentmi ako Vladimir Ashkenazy, Vladimir Fedosejev, Vladimir Spivakov, Vladimir Minin, Arnold Katz, Yuriy Simonov, Dmitry Kitayenko, Fuat Mansurov, Vasily Sinaisky, Alexander Lazarev, Saulus Sondeckis, Alan Gilbert, Krzysztof Penderecki, Paavo Järvi, James DePreist, Leonard Slatkin, Louis Langrée, Eliahu Inbal, Arthur Fagen, David Shallon a Juozas Domarkas.
Alexander Gindin pravidelne hosťuje na medzinárodných hudobných festivaloch. Účinkoval na festivaloch Ruská zima, Hviezdy v Kremli, Nové storočie ruskej klavírnej hudby, Vladimir Spivakov pozýva, Hudobný Kremeľ, Medzinárodný festival umenia Sacharova, Švédsky kráľovský festival v Štokholme, Medzinárodné klavírne stretnutia Roberta Casadesusa v Lille, Festival Vladimira Spivakova v Colmare, Festival Francúzskeho rozhlasu, Folle journée de Nantes, Bad Kissengen Sommer, Rising stars Festival, Ruhr Piano Festival a festivaly v Echternachu, La Roque d´Anthéron, Bruseli, Limoges, Lille, Krakove, Ríme, Sintre a na Sicílii. Realizoval rozhlasové a televízne nahrávky v Rusku, Belgicku, Nemecku, Francúzsku, Luxembursku, Poľsku a Japonsku. Jeho diskografia zahŕňa viac ako 28 CD pre nahrávacie spoločnosti v Rusku, Francúzsku, Veľkej Británii, Nemecku, Fínsku a Japonsku vrátane spoločnosti ako Decca, Capriccio, Ondine, Tri-M Classics, Russian Season (ruský partner Le Chant du Monde), DML, CD Accord a Naxos.