• Camerata Philharmonica Slovaca

Camerata Philharmonica Slovaca

nedeľa 29. 9. o 19:30 h
Stĺpová sieň Slovenskej filharmónie

ÚČINKUJÚ

Camerata Philharmonica Slovaca
Ondrej Olos
– dirigent
Božidara Turzonovová
– slovo

PROGRAM

Wolfgang Amadeus Mozart – Serenáda č. 10 B dur Gran Partita, KV 361
Maurice Ravel
– Introdukcia a Allegro pre harfu, flautu, klarinet a sláčikové kvarteto
Bohuslav Martinů
– Kuchynská revue, H. 161, koncertná suita z jazzového baletu pre rozprávača a komorný súbor

Vstupné 20 €      Vstupenky

Wolfgang Amadeus Mozart často reagoval na momentálnu ponuku hudobníkov a venoval im očarujúce klenoty. Jeho serenády sú akýmisi „zábavnejšími“ symfóniami, kombináciou novej – sonátovej a staršej – suitovej tradície. Okolnosti vzniku jeho Serenády B dur sú nejasné. Záhadou je aj termín prvého uvedenia diela. Jasnejšie však je, že Mozart v tomto časovo rozsiahlom sedemčasťovom opuse rozdáva radosť z hudby. Kombinácia dvanástich dychových nástrojov s kontrabasom je sama o sebe raritou. V roku 1905 oslovilo Mauricea Ravela vedenie známej parížskej firmy na výrobu hárf Maison Érard. Predmetom objednávky bolo komorné dielo, v ktorom by firma mohla prezentovať nový typ chromatickej harfy. Ravel vzápätí skomponoval dielo v nevšednom obsadení pre harfu, flautu, klarinet a sláčikové kvarteto. Toto nástrojové zoskupenie mu umožnilo naplno realizovať jeho mimoriadne bohatú zvukovú predstavivosť a majstrovskú schopnosť inštrumentácie.
Bohuslav Martinů skomponoval v roku 1927 pôvabný, džezovo motivovaný balet pre klarinet, fagot, trúbku, husle, violončelo a klavír o aktivitách kuchynského riadu. Hrnce, príbory a rôzne iné náčinie ožívajú a tancujú dobové tance. Po presídlení do Paríža zaznamenal zo suitou z tohto šarmantného diela obrovský úspech.
Camerata Philharmonica Slovaca vznikla v roku 2024 z iniciatívy generálneho riaditeľa SF Mariána Turnera. Je komorným zoskupením s variabilným obsadením, zloženým z popredných inštrumentálnych hráčov Slovenskej filharmónie. Hlavnou náplňou a poslaním komorného združenia je podpora a rozvoj spoločného muzicírovania, spojená s uvádzaním náročných titulov slovenskej a svetovej komornej tvorby na našich i zahraničných koncertných pódiách.

 

Kategória: Program 2024
otvoriť