Orchestra dell´Accademia Nazionale di Santa Cecilia

sobota 1. 10. 2022 o 19:30
Koncertná sieň Slovenskej filharmónie

Orchestra dell´Accademia Nazionale di Santa Cecilia

Účinkujú

Orchestra dell´Accademia Nazionale di Santa Cecilia
Juraj Valčuha
dirigent
Behzod Abduraimovklavír

Program

Ľubica ČekovskáTurbulencia, op. 11
Sergej ProkofievKoncert pre klavír a orchester č. 2 g mol, op. 16
Olivier MessiaenHymne au Saint-Sacrement
Claude DebussyMore, tri symfonické skice, L. 109

Vstupné 45, 39, 29 €      Vstupenky

Po deviatich rokoch sa na BHS opäť predstaví excelentný taliansky orchester Národnej akadémie Santa Cecilia z Ríma, tentoraz pod taktovkou vo svete mimoriadne úspešného slovenského dirigenta Juraja Valčuhu.
Na úvod programu aj tohto zahraničného orchestra zaznie dielo slovenskej autorky, medzinárodne už pevne zakotvenej skladateľky Ľubice Čekovskej. Dielo s názvom Turbulencia skomponovala počas štúdia na Kráľovskej hudobnej akadémii v Londýne.
Náročný 2. klavírny koncert g mol Sergeja Prokofieva zaznel na BHS v roku 2018 zámerne v podaní dvoch orchestrov a dvoch vrcholných svetových interpretov – Jefima Bronfmana a Igora Levita. Tentoraz bude jeho sólistom brilantný uzbecký virtuóz Behzod Abduraimov, ktorý uchvátil festivalové publikum na BHS s Českou filharmóniou a Jiřím Bělohlávkom v roku 2014.
Druhá časť programu sa bude niesť v znamení francúzskej poetickej gracióznosti. Skladbu Hymne napísal Olivier Messiaen začiatkom tridsiatych rokov minulého storočia, jej partitúra sa však počas vojny stratila, takže ju skladateľ v roku 1946 zrekonštruoval. Debussyho tri symfonické skice s názvom More (1905) patria medzi najpôsobivejšie diela hudobného impresionizmu.

Juraj ValčuhaBehzod AbduraimovOrchestra dell´Accademia Nazionale di Santa Cecilia

 

otvoriť